Nauka jazdy Wrocław, Prawo jazdy, Szkolenie kierowców, ADR, świadectwo kwalifikacji, Gawlik, OSK – Dolnośląskie

Szkolenie młodzieży

 

Prawo jazdy kategorii B można otrzymać dopiero po skończeniu 18 roku życia. Jednak szesnastolatek może ubiegać się o prawo kategorii B1, które zezwala na prowadzenie pojazdu trójkołowego lub czterokołowego o wadze nie przekraczającej 550 kg.

Takich pojazdów nie było w Polsce. Nie miały ich również ośrodki szkoleniowe, dlatego dotychczas młodzież nie mogła korzystać ze swego prawa. Jest szansa, że to się zmieni.

 Szkolenie młodzieży
We Wrocławiu jest takie auto

 

Pan Jan Gawlik, który profesjonalnie zajmuje się szkoleniem kierowców, posiada sprowadzone z Francji auto umożliwiające szkolenie 16-latków.

Samochodzik ten to kilkuletni ligier ambra, wyposażony w dieslowski silnik o pojemności 0,5 litra i ważący zaledwie 344 kilogramy. Ten dwuosobowy pojazd rozwija maksymalną prędkość niewiele ponad 60 km/h. Dotychczas uprawnienia kat. B1 zdobyło tu kilkadziesiąt osób. Byli to młodzi ludzie nie tylko z Wrocławia. Prawo zezwala bowiem uczyć się i zdawać egzamin na prawo jazdy w dowolnym ośrodku w kraju. Warunkiem jest tylko zgoda rodziców lub opiekunów 16-latka.

Ośrodek egzaminacyjny nie posiada samochodów do egzaminowania na kategorię B1 i właściciel wyjątkowo wypożycza je do egzaminacyjnych jazd.

 
 
Szykują zmiany w szkoleniu

Wszystko wskazuje również, że zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej w ciągu najbliższych lat zmianie ulegnie system szkolenia kierowców. Po ukończeniu 18 roku życia i zdaniu egzaminu państwowego kierowca otrzymywałby próbne prawo jazdy. Posiadając ten dokument mógłby samodzielnie prowadzić specjalnie oznakowany samochód, ale z ograniczeniami prędkości: na autostradzie do 90 km/h, na innych drogach do 80 km/h i w terenie zabudowanym do 50 km/h. Takie ograniczenia obowiązywałyby przez okres od 4 do 8 miesięcy.

Po tym okresie młody kierowca nie musiałby przestrzegać tych ograniczeń, ale jeszcze przez półtora roku byłby bacznie obserwowany. Już dwa wykroczenia drogowe odnotowane przez policję, to powód do skierowania młodego kierowcy na badania psychologiczne i ponowną edukację. Trzy wykroczenia drogowe powodowałyby zabranie prawa jazdy,

O konieczności wprowadzenia tych zmian mówi się już od dawna, w interesie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Póki co, jest jak jest, i pozostaje tylko życzyć, aby przynajmniej na razie 16-latkowie mieli szansę zdobyć upragnione prawo jazdy.